Jubileusz 10-lecia Zespołu Pieśni i Tańca „JATA”
W sobotę 25 maja 2024 roku w Auli I LO. im. Tadeusza Kościuszki w Łukowie odbył się uroczysty koncert z okazji Jubileuszu 10- lecia działalności artystycznej Zespół Pieśni i Tańca „Jata” , działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury w Łukowie.
Honorowy Patronat nad tym wydarzeniem objęli: Jarosław Stawiarski Marszałek Województwa Lubelskiego, Mariusz Osiak Wójt Gminy Łuków, Partnerem wydarzenia było Województwo Lubelskie „Lubelskie Smakuj życie!”, natomiast organizatorem Gminny Ośrodek Kultury w Łukowie oraz Stowarzyszenie Krzewienia Tradycji i Kultury Ludowej w Gminie Łuków.
„Jata”jest ważną i wyrazistą wizytówką kulturalną Gminy Łuków jak i Lubelszczyzny.
Zespół kultywuje i promuje polską kulturę ludową , a tym samym Województwo Lubelskie tak na rodzimych jak i międzynarodowych scenach; zbierając laury i ciesząc się ogromnym uznaniem publiczności.
Barwna, roztańczona, rozśpiewana i uśmiechnięta grupa dziewcząt i chłopców występowała w wielu miastach w kraju i poza jego granicami zawsze zdobywając uznanie publiczności i jurorów. Dowodem tego są liczne dyplomy, puchary, nagrody i wyróżnienia. Koncertował na Węgrzech, Chorwacji, Bułgarii, Grecji a w tym roku jedzie na tourne taneczne po Francji, Hiszpanii i Włoszech.
Celem zespołu jest przede wszystkim upowszechnianie polskiego dorobku kultury narodowej, w szczególności ludowej a tym samym wychowanie młodego pokolenia w szacunku do własnego kraju i narodu poprzez rozwijanie w młodym pokoleniu wrażliwości patriotycznej i kulturowej. Z zespołem pracuje kierownik artystyczny, choreograf, który jest jednocześnie dyrektorem GOK Łuków – Kamil Zaliwski, kierownik muzyczny, akompaniator – Przemysław Nurzyński oraz Łukasz Bieńczak – instruktor śpiewu.
Zespołowi towarzyszy kapela w składzie:Przemysław Nurzyński- akordeon, Dominika Zemło- skrzypce, Mateusz Adamowicz- klarnet, Łukasz Bieńczak – bębenek oraz Tomasz Nurzyński- trąbka
Zespół zaprezentował dotychczasowy dorobek artystyczny, w którym znalazły się już znane oraz premierowe choreografie. W wykonaniu grup dziecięcych i młodzieżowych mogliśmy podziwiać tańce i pieśni z regionów Polski takich jak: lubelski, rzeszowski, podlaski, górali spiskich oraz Polskie Tańce Narodowe.Wszyscy zgromadzeni podczas tej wyjątkowej okazji z pewnością zapamiętali ten czas jako wyjątkowy i niezwykły.
Po występach miały miejsce liczne życzenia i podziękowania skierowane do tancerzy i kierownictwa zespołu.
W trakcie koncertu nie zabrakło również miejsca na podziękowania dla wszystkich przyjaznych ludzi i przedsiębiorstw, które wspomagają zespół. Wyrazy wdzięczności w szczególności zostały skierowane do: Wójta Gminy Łuków Pana Mariusza Osiaka, Prezesa Banku Spółdzielczego w Łukowie pani Zofi Przeździak, Kazimierza Jakubiaka firma Mel-Kan, Prezesa Zakładów Mięsnych w Łukowie pani Aleksandry Bonusiewicz,
Pani Magdaleny Szelągowskiej i Bohdana Kłosińskie- Sklep Stokrotka przy ul. Stodolna w Łukowie , Marioli Krasnodębskiej – Firma Markop” ,Prezesa” Łuksja” Sp. z o.o. w Łukowie pana Marcina Zajko, Pana Bogdana Kucharskiego firma „Drogbud”, Pana Jarosława Cieślaka- Serwis opon i felg Gryf oraz Pana Zbigniewa i Dariusza Suchodolskiego – firma ORKO
0 komentarzy