Gminny Ośrodek Kultury w Łukowie

Zespół Pieśni i Tańca „Jata” na Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym w Hiszpanii

Opublikowane przez mateusz.aadamowicz@gmail.com w dniu

Przez lata swojej działalności Zespół Pieśni i Tańca  „Jata” wielokrotnie brała udział w konkursach i przeglądach tanecznych, zdobywając liczne nagrody, puchary i wyróżnienia. Zespół koncertował również za granicą, odwiedzając takie kraje jak Węgry, Bułgaria, Grecja oraz Chorwacja. W każdym z tych miejsc, młodzi artyści z Gminy Łuków byli serdecznie przyjmowani, a ich występy spotykały się z entuzjastycznym odbiorem.

Tym razem, zespół brał udział w prawdziwym, hiszpańskim święcie – Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym. Piękne miasto, położone nad Morzem Śródziemnym– LIoret de Mar na Costa Brava gościło zespoły taneczne z wielu zakątków świata. To była idealna okazja do tego, by oprócz tańca wspaniale się także rozerwać. Festiwal trwał od 26 czerwca do 5 lipca, a zespół z Gminy Łuków przywiózł do Polski nie tylko nagrodę, ale też piękne wspomnienia, które zostaną w pamięci na zawsze młodym jego członkom.

Było to okazja do zaprezentowania swojego dorobku artystycznego i promowania polskiej kultury ludowej za granicą.

Nasz zespół na festiwalu zaprezentował suitę tańców rzeszowskich oraz górali spiskich , otrzymując gromkie brawa i podziękowania za swój udział w festiwalu. Zespół przechadzając się ulicami LIoret de Mar i paradując w swoich przepięknych strojach ludowych, wzbudzał nieukrywany podziw i zachwyt u gości festiwalu i turystów z całego świata . Tancerzy i układy taneczne przygotował choreograf zespołu, dyrektor GOK Łuków Kamil Zaliwski. Akompaniament muzyczny zapewnili Przemysław Nurzyński( akordeon), Łukasz Bieńczak(bębenek), Dominika Zemło (skrzypce) i Mateusz Adamowicz (klarnet).W trasie do Hiszpanii Zespół zawitał do Parku Rozrywki Disneyland pod Paryżem. Miejsce to było wyczekiwane przez najmłodszych członków Zespołu. Pobyt w Hiszpanii Zespół również spędził na  zwiedzaniu wielu ciekawych miejsc. W miejscowości Blanes gdzie Zespół mieszkał odwiedzono piękny Ogród Botaniczny z niesamowitymi widokami na basen Morza Śródziemnego. Kolejnym miejscem zwiedzania była Barcelona. W tym mieście Zespół zwiedził Wzgórze Montjuic, Park Gaudiego oraz kościół La Sagrada Familia – piękną świątynię, której budowa trwa już ponad 100 lat. W Barcelonie Zespół również był na słynnym stadionie Camp Nou, tam również Muzeum klubowe. W czasie pobytu w Barcelonie była okazja do zwiedzenia oceanarium.

Zespołu Pieśni i Tańca „Jata” składa serdeczne podziękowania niezawodnym mecenatom lokalnej kultury w osobie Wójta Gminy Łuków Pana Mariusza Osiaka W tym miejscu warto podkreślić wszystkich dobroczyńców, którzy pomogli w organizacji wyjazdu. Wielkim wsparciem była pomoc rodziców dzieci z Zespołu, Gminnego Ośrodka Kultury w Łukowie oraz Stowarzyszenia Krzewienia Tradycji i Kultury Ludowej w Gminie Łuków. Podziękowania należą się również niezawodnym sponsorom: Zakładom Mięsnym Łuków, Panu Kazimierzowi Jakubiakowi Firma MEL-KAN oraz Serwisowi Opon Gryf z Dminina.

Wyjazd został zrealizowany dzięki uzyskaniu dofinansowania w ramach realizacji zadania publicznego Gminy Łuków /oferta wspólna realizacji zadania publicznego, o których mowa w art. 14 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie /. Tytuł zadania: „Krzewienie kultury ludowej wśród dzieci i młodzieży, udział w konkursach i festiwalach folklorystycznych”.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *