Gminny Ośrodek Kultury w Łukowie

ZPiT „Jata” na Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym w Chorwacji

Opublikowane przez mateusz.aadamowicz@gmail.com w dniu

Zespół Pieśni i Tańca „Jata”, działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Łukowie otrzymał zaproszenie na Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny w Senj i wyspie KrK na Chorwacji, w którym uczestniczył w dniach 13-19 lipca 2023r. Pięćdziesięcioosobowa grupa tancerzy wraz z opiekunami późnym wieczorem 13 lipca wyruszyła w daleką podróż autokarem pokonując 1.300 km przez Słowację i Węgry aby w końcu dotrzeć do Chorwacji.

Miejscowość Senj to miasto, w którym Zespół zaprezentował się po raz pierwszy. Można było również podziwiać wiele grup artystycznych z całego świata ,co było okazją do nawiązania nowych znajomości i robienia pamiątkowych zdjęć.

Chorwacja to miejsce gdzie zwiedzanie jest nieodłącznym elementem wyjazdu do tego pięknego kraju. Była okazja do podziwiania z przewodnikiem wyspy i miasta Krk a także chwili relaksu w Adriatyku. Tam też Zespół mógł zaprezentować się po raz kolejny
w wieczornej scenerii.

Zespół Pieśni i Tańca Jata w czasie wizyty w Chorwacji w programie wyjazdu znalazł chwilę na zwiedzenie Parku Narodowego Jeziora Plitwickie. Jest to  miejsce godne polecenia dla każdego kto ma w planach pobyt w Chorwacji. Liczne  jeziora i wodospady tworzą piękny
 i malowniczy krajobraz .Następnie Zespół w drodze powrotnej udał się do Zagrzebia na krótkie zwiedzanie stolicy Chorwacji.

Zespół w czasie koncertów wspierał i kibicował z publiczności Wójt Gminy Łuków Pan Mariusz Osiak, który wraz ze swoją rodziną przebywał na urlopie również w Chorwacji.

Wyrazy wdzięczności należą się licznie zgromadzonej publiczności, szczególnie Polakom którzy wspierali Zespół z w czasie naszych występów a po koncertach dziękowali za to, że
w tak piękny sposób Zespół reprezentuje Polskę na arenie międzynarodowej.

Bardzo miło i z wielką radością cały Zespół wspomina ostatni wyjazd i już teraz rodzą się plany kolejnych koncertów na zagranicznych festiwalach.

Tancerzy i układy taneczne przygotował choreograf zespołu Kamil Zaliwski. Akompaniament muzyczny zapewnili Przemysław Nurzyński( akordeon) Mateusz Adamowicz – klarnet oraz Łukasz Bieńczak – bębenek. Zespołu Pieśni i Tańca „Jata” składa serdeczne podziękowania niezawodnym mecenatom lokalnej kultury w osobach Wójta Gminy Łuków Mariusza Osiaka oraz Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Łukowie i Prezesa Stowarzyszenia Krzewienia Kultury Ludowej w Gminie Łuków – Kamila Zaliwskiego.
Za okazałą pomoc i wsparcie wyjazdu zespół serdecznie dziękuje Panu Kazimierzowi Jakubiakowi – „P.U.H .Mel-Kan”, Bankowi Spółdzielczemu w Łukowie, , Zakładom Mięsnym „Łmeat” S.A. ,Pani Marioli Krasnodębskiej – Zakład Robót Drogowych
i Budowlanych „Markop”, Panu Bogdanowi Kucharskiemu- „DROGBUD” Sp.zo.o.,
Panu Zbigniewowi Suchodolskiemu Firma „ORKO”

Wyjazd został zrealizowany dzięki uzyskaniu dofinansowania w ramach realizacji zadania publicznego Gminy Łuków /oferta wspólna realizacji zadania publicznego, o których mowa w art. 14 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie /. Tytuł zadania: „Krzewienie kultury ludowej wśród dzieci i młodzieży, udział w konkursach i festiwalach folklorystycznych”.